Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (11:05)

    Zbadaj krew! Oceń ilość eozynofili

W jakim celu jest wykonywane to badanie?

Eozynofile to krwinki stanowiące jeden ze składników szpiku kostnego, który jest ważnym elementem układu odpornościowego.

Zwiększenie ich liczby (eozynofilię) można zaobserwować przede wszystkim przy chorobach alergicznych, zakażeniach (głównie pasożytniczych), nowotworach oraz zespole Churga-Straussa.

Reklama

Eozynopenia (czyli obniżenie poziomu eozynofilów) jest z kolei diagnozowana przy ciężkich posocznicach i w zaburzeniach hormonalnych wywołanych przez niewłaściwą pracę kory nadnerczy.

Czy do pobrania krwi trzeba się przygotować?

Zalecane jest, by przez minimum dwa tygodnie przed planowanym badaniem unikać przyjmowania środków przeczyszczających, leków uspokajających i antybiotyków, które często sztucznie zawyżają poziom eozynofili.

Krew do badania zwykle jest pobierana na czczo, z żyły w zgięciu łokciowym. Rzadziej lekarz wkłuwa się w grzbiet dłoni lub stopy. U dzieci krew jest pobierana z palca.

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Lekarz powiedział mi, że nie podobają mu się wyniki cytologii i dał mi skierowanie na kolposkopię. Uprzedził też, że w razie nieprawidłowego wyniku konieczna będzie konizacja. Co to za badania i po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.