Reklama
  • Poniedziałek, 25 stycznia 2016 (11:05)

    Zatrucie czadem. Jak je rozpoznać? Jak go uniknąć?

Reklama

Do zatrucia tlenkiem węgla, zwanego też zaczadzeniem najczęściej dochodzi na skutek niedrożnych kominów i złej wentylacji w domu. Jest to tak bardzo niebezpieczne, ponieważ gaz ten jest bezwonny i bezbarwny. Jeśli przeoczymy lub zignorujemy pierwsze objawy zatrucia, może dojść do tragedii.

Czad wchłania się drogą oddechową, łączy się z hemoglobiną i utrudnia transport tlenu do płuc oraz odprowadzanie tlenu do tkanek. Skutkiem tego jest niedotlenienie, a w konsekwencji uszkodzenie narządów wewnętrznych, które przestają pracować.

Objawy, których nie wolno lekceważyć

Pojawiające się symptomy zatrucia zależą przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu i czasu przez jaki go wdychamy. Pierwszy pojawia się zwykle ból głowy. Potem zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, a na koniec utrata przytomności.

Osoby, które są regularnie podtruwane czadem, np. na skutek złej wentylacji, mogą skarżyć się na częste bóle głowy, pogorszenie pamięci i kon centracji, utratę apetytu, osłabienie węchu, bezsenność i sine zabarwienie skóry. Jeśli zaobserwujesz choć część z opisanych objawów nie czekaj. Zacznij od dokładnego wietrzenia pomieszczenia, następnie szybko skonsultuj się z lekarzem, który sprawdzi stężenie tlenku we krwi. Zaplanuj niezwłoczną kontrolę techniczną.

Przed zatruciem można się ustrzec

Przede wszystkim dbaj o urządzenia grzewcze. Regularnie je kontroluj. Pamiętaj o czyszczeniu przewodów kominowych sprawdzaniu ich szczelności. Jeśli masz w domu piec lub piecyk gazowy, koniecznie kontroluj przewody. Nie zaniedbuj wizyt kominiarza. Sama też sprawdzaj moc ciągu powietrza. Przyłóż do kratki wentylacyjnej kartkę papieru. Prawidłowy ciąg powinien sprawić, że przywrze ona do kratki. Nie zapominaj również o częstym wietrzeniu.

Pierwsza pomoc

● Zacznij od zapewnienia osobie poszkodowanej dopływu świeżego powietrza.

● Jeśli to możliwe wynieś osobę, u której podejrzewasz zatrucie czadem w bezpieczne miejsce. Zrób to tylko pod warunkiem, że nie zaszkodzisz sobie. Jeśli jest takie podejrzenie, poczekaj na straż pożarną.

● Wezwij pogotowie.

● Jeśli sobą poszkodowana nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie i masaż serca.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Czterdziestotrzyletnia pani Inka skierowana została na oddział gastrologiczny z powodu utraty wagi, przewlekłych bólów brzucha i nudności. Pacjentka skarżyła się też na częsty kaszel i problemy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.