Reklama
  • Wtorek, 1 marca 2016 (14:00)

    Zasady pierwszej pomocy

Zranienia, urazy i poparzenia mogą się zdarzyć codziennie i, niestety, bywają groźne. Jak poradzić sobie, gdy dojdzie do wypadku?

Reklama

■ Najważniejsze to zachować spokój. Jeśli uraz jest poważny, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie ratunkowe 999 i jak najszybciej udziel pierwszej pomocy.

W twojej apteczce powinny znaleźć się gaza i bandaże, plastry z opatrunkiem różnej wielkości, plaster bez opatrunku, kompresy jałowe, leki przeciwbólowe ogólnego stosowania i sól fizjologiczna 0,9% lub Octenisept do przemycia skaleczenia.

Apteczkę przeglądaj co 4–5 miesięcy. Trzymaj w suchym miejscu (czyli nie w kuchni i nie w łazience) – najlepiej w zamykanej szafce.

Pomoc przy urazie stawu

Często stajesz na krześle, żeby zdjąć coś z górnej półki, a na podłodze w łazience nie masz maty antypoślizgowej? Ryzykujesz zwichnięcie, a nawet złamanie nogi! Unikanie takich sytuacji to podstawa. Wypadek miał ktoś z twoich bliskich? Działaj!

CO ROBIĆ? Obejrzyj uszkodzoną kończynę, sprawdź, czy puchnie. Ustal, jak silny jest ból. Zapytaj poszkodowanego, czy może poruszać kończyną. Te informacje przekaż dyspozytorowi telefonu alarmowego. Unieruchom uszkodzoną kończynę. W przypadku urazu nogi jako stabilizację wykorzystaj drugą zdrową nogę, przestrzeń między nimi wypełnij zwiniętą bluzą. Jeśli noga znajduje się w nienaturalnej pozycji, poczekaj na pogotowie.

W przypadku urazu ręki lub barku użyj chusty trójkątnej, szalika bądź paska, lub podwiń koszulkę do góry i wykonaną w ten sposób kieszeń wykorzystaj jako stabilizację. Jeśli wzywasz pogotowie, nie podawaj leku przeciwbólowego! Zacznie działać po ok. 30 minutach, a podany przez ratownika domięśniowo – znacznie szybciej. Nie ruszaj osoby poszkodowanej, bądź przy niej do czasu, aż nadjedzie karetka. Aby zmniejszyć obrzęk obłóż uszkodzone miejsce kostkami lodu owiniętymi w ściereczkę (możesz też użyć torebki z mrożonką).

TEGO NIE RÓB: Nie przenoś ofiary wypadku, nie namawiaj jej do stawania na uszkodzonej kończynie, by sprawdzić stopień bólu. Nie nakłaniaj do jakichkolwiek gwałtownych ruchów.

Jak pomóc przy oparzeniu?

Na ten typ urazów powinny szczególnie uważać mamy małych dzieci. Najlepiej unikać obrusów na stołach – dzieci lubią za nie ciągnąć, a jeśli na stole stoi gorąca herbata, łatwo o wypadek! Bez względu na to, czy przyczyną poparzenia będzie ogień, czy wrzątek, postępuj tak samo.

CO ROBIĆ? Jak najszybciej schłodź oparzone miejsce zimną wodą i natychmiast zdejmij ubranie oraz biżuterię z oparzonej części ciała. Trzymaj oparzone miejsce pod strumieniem wody od 10 do 30 minut w zależności od rozległości urazu lub zastosuj opatrunek hydrożelowy np. Burngel.

Jeśli od oparzenia minęło trochę czasu, nie zdejmuj mokrego od wrzątku ubrania, tylko zmocz je zimną wodą. Jeśli bluzka czy spodnie uległy stopieniu pod wpływem ognia, nie zrywaj tkaniny, tylko wytnij wokół rany. Nie zdejmuj pierścionków i bransoletek, jeśli pojawił się obrzęk i pęcherze, bo zerwiesz je razem ze skórą. Kiedy skóra wyschnie, nałóż na nią jałowy opatrunek lub opatrunek hydrożelowy. W poważniejszych przypadkach wezwij pomoc.

TEGO NIE RÓB: Nie smaruj oparzonej skóry maściami, kremami, tłuszczami, alkoholem, gencjaną ani kurzym białkiem. Zakazane jest przekłuwanie pęcherzy. Palącego się ubrania nie gaś gaśnicą. Najlepiej stłumić ogień kocem.

Jak pomóc przy skaleczeniu?

Chwila nieuwagi w kuchni może skończyć się bardzo groźnym, głębokim skaleczeniem. Nie tylko nóż, ale też stłuczona szklanka czy ostra krawędź puszki stanowią poważne zagrożenie. Jak opanować krwotok?

CO ROBIĆ? Rana cięta może prowadzić do zawrotów głowy, dlatego najpierw zadbaj, aby poszkodowana osoba wygodnie usiadła, najlepiej od razu na podłodze, i poproś, aby ucisnęła ranę. Dobrze uciśnięta rana prawie nie krwawi, a ty masz czas na znalezienie opatrunku. Na ranę nałóż jałowy opatrunek złożony z grubej warstwy gazy i dalej uciskaj ranę.

Unieś zranioną kończynę powyżej serca, aby zmniejszyć krwawienie. Jeśli opatrunek przesiąknie, dodaj kolejną warstwę gazy. Nie możesz opanować krwawienia? Wezwij pomoc. Przy płytszych skaleczeniach, kiedy krwawienie się zmniejszy, zdezynfekuj ranę (małą wystarczy przepłukać np. octeniseptem lub wodą z mydłem, duże pozostaw w opatrunku i udaj się do szpitala – możliwe, że potrzebne będą szwy). Jeśli w ranie tkwi np. odłamek szkła, musi interweniować lekarz. Nie masz bandaża? Tymczasowo użyj folii śniadaniowej, unikaj jednak materiałów, od których odrywają się nitki – dodatkowo zabrudzisz ranę.

TEGO NIE RÓB: Ran nie odkażaj nigdy spirytusem! Doprowadzi to do uszkodzeń wewnątrz tkanek.

Show
Więcej na temat:zasady | Nie | moc | rana | Ran

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.