Reklama
  • Czwartek, 13 marca 2014 (18:44)

    Zadławienie. Jak udzielić pierwszej pomocy

Chciałabym prosić o wskazówki, jak się zachować, gdy podczas wigilijnej kolacji ktoś zadławi się ością lub kawałkiem pokarmu. Kasia, 49 lat, Mysiadło

Gdy w przełyku utknie nam niewielka ość, najlepiej wypić kilka łyków wody lub zjeść kawałek chleba. Ale tylko w przypadku, gdy ość jest drobna. Odruch połykania polega bowiem na zaciskaniu mięśni gardła.

Jeśli ość jest spora, próbując jeść lub pić możemy wbić ją jeszcze głębiej. Warto też poprosić kogoś, by zajrzał nam do gardła i pęsetą spróbował wyjąć ość. Jeśli to się nie uda, a duszność narasta, trzeba wezwać pogotowie lub jechać do szpitala.

Reklama

Przy zaksztuszeniu pokarmem, pochylamy się i próbujemy wywołać odruch kaszlu. Poprośmy kogoś o kilka uderzeń między łopatki (cały czas jesteśmy w pochyleniu!).

Ważna rada: gdy nic nie pomaga, stańmy za poszkodowanym i ułóżmy prawą pięść tuż pod jego mostkiem. Potem uchwyćmy ją drugą dłonią i 5 razy mocno uciśnijmy jego nadbrzusze.

Grzegorz Prasałek lek. med. specjalista pediatrii, reumatolog.

Naj

Zobacz również

  • Nie smaruj kleszcza tłuszczem! Jak najszybciej usuń go w całości i zdezynfekuj ranę. W tym celu najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki medycznej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.