Reklama
  • Czwartek, 10 marca 2016 (15:00)

    Urazy po upadku na lodzie

Łatwo o upadek na chodnikach pokrytych śniegiem i oblodzonych. Każda taka sytuacja może skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż siniaki i stłuczenia. Najczęściej przytrafiają się nam skręcenia, zwichnięcia oraz złamania kończyn.

Skręcenie ma miejsce, gdy dochodzi do naderwania więzadeł i torebki stawowej. Zwichnięcie dotyczy sytuacji, gdy kości po upadku przestają stykać się ze sobą. W obu przypadkach niezbędne jest unieruchomienie chorego stawu, schłodzenie go okładem i smarowanie maścią łagodzącą urazy.

Gorzej, gdy dochodzi do złamania. Wtedy konieczne jest nastawienie kończyny i unieruchomienie jej gipsem, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Jednym z bardziej niepożądanych jest złamanie szyjki kości biodrowej, któremu zwykle towarzyszy tak silny ból, że niemożliwe jest chodzenie, a nawet stanie o własnych siłach.

Złamane żebra i w płucach ból

Reklama

Niefortunny upadek może też skończyć się złamaniem żeber. Ten uraz nie zawsze jest bolesny i nie musi wymagać leczenia szpitalnego. Zwykle są podawane leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe oraz opaski elastyczne.

Złamanie żeber jest niebezpieczne dopiero wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia płuc. Wówczas pojawia się odma, a chory odczuwa silny ból, narastający podczas wdechów. Konieczne jest przeprowadzenie drenażu klatki piersiowej.

Co zrobić po upadku?

Jeżeli podejrzewasz, że to tylko stłuczenie, zacznij chłodzić to miejsce zimnym kompresem. Na ból i opuchliznę stosuj leki przeciwzapalne w żelu, kremie lub maści.

Doszło do otarcia naskórka? Przemyj to miejsce ciepłą wodą z mydłem lub zdezynfekuj ranę wodą utlenioną. Ale w żadnym wypadku nie zakrywaj jej plastrem.

Gdy dojdzie do urazu głowy, podejrzewasz zwichnięcie lub złamanie, niezwłocznie zasięgnij opinii lekarza.

Twoje Imperium
Więcej na temat:urazy | uraz | Platforma Obywatelska | Upadek | Upadek | upadek

Zobacz również

  • Czterdziestotrzyletnia pani Inka skierowana została na oddział gastrologiczny z powodu utraty wagi, przewlekłych bólów brzucha i nudności. Pacjentka skarżyła się też na częsty kaszel i problemy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.