Reklama
  • Czwartek, 28 stycznia 2016 (11:05)

    Nadkrzepliwość krwi

Trombofilia inaczej zwana też nadkrzepliwością to wrodzona lub nabyta skłonność do tworzenia się zakrzepów w układzie krwionośnym. Do przyczyn rozwijania się nadkrzepliwości należą reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna. Statystyki pokazują, że na tę chorobę najczęściej zapadają kobiety po 45. roku życia.

Nadkrzepliwość może prowadzić do rozwinięcia się zakrzepicy. To choroba groźna nie tylko dlatego, że zbitki krwinek przylegają do ścian naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi i uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie narządów, ale też ze względu na możliwość oderwania się skrzeplin i przedostania się ich do tętnicy płucnej lub serca. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, może dojść do zatoru płucnego lub zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do nagłej śmierci.

Jak objawia się zakrzepica?

Reklama

Pierwsze objawy trombofilii nabytej pojawiają się zwykle wtedy, gdy dochodzi do zatoru płucnego. Chorzy skarżą się na ból w klatce piersiowej i duszności. Może się też pojawić krwioplucie, przyspieszony oddech, zimne poty i poszerzenie żył szyjnych. Wówczas należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Chorzy z nadkrzepliwością zwykle są objęci terapią preparatami z heparyną drobnocząsteczkową, acenokumarolem i warfaryną.

Diagnostyka trombofilii wrodzonej opiera się badaniach krwi, które pozwolą ocenić poziom stężenia aminokwasu homocysteiny, antytrombiny, białek C i S. W przypadku trombofilii nabytej znaczenie mają wywiad przeprowadzony z chorym oraz badania krwi m.in. pod kątem przeciwciał antyfosfolipidowych. W uzasadnionych przypadkach jest także wykonywane badanie USG układu żylnego oraz tomografia komputerowa.

Twoje Imperium
Więcej na temat:diagnostyka | USG

Zobacz również

  • Czterdziestotrzyletnia pani Inka skierowana została na oddział gastrologiczny z powodu utraty wagi, przewlekłych bólów brzucha i nudności. Pacjentka skarżyła się też na częsty kaszel i problemy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.