Reklama
  • Poniedziałek, 29 lutego (13:06)

    Kontrola zdrowia po pięćdziesiątce

Zdecydowanie lepiej i taniej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego też – w zależności od wieku – ustalono „kalendarz” badań profilaktycznych. Zapoznaj się z wytycznymi.

Dostosowanie się do zaleceń względem badań pozwala odpowiednio wcześnie wykryć choroby statystycznie najczęściej występujące w danym wieku pacjenta. Niezależnie od tego należy także zgłaszać się do lekarza w przypadku nowych, niepokojących dolegliwości.

Badania profilaktyczne są refundowane dla ubezpieczonych przez NFZ.

Reklama

Problem z uzyskaniem na nie skierowania może wynikać wyłącznie z nieuzasadnionego oporu lekarza rodzinnego lub ginekologa. Niektóre badania (piersi, jąder, pomiar ciśnienia krwi przy pomocy ciśnieniomierza) wykonuje się bez problemu samodzielnie i dopiero po wykryciu nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza, np. urologa, ginekologa czyi internisty.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn samobadanie polega na namacalnym sprawdzeniu, czy nie ma wyczuwalnych pod palcami guzków lub innych zmian w piersiach lub jądrach. A co należy skontrolować?

● Krew utajoną w kale: raz w roku.

● Pomiar ciśnienia krwi: podczas każdej wizyty u lekarza, raz w roku (jeśli wyniki są nieprawidłowe, raz na miesiąc).

● Badanie wzroku: co roku (chorzy na cukrzycę 2 razy w roku).

● Badanie ogólne moczu: raz w roku.

● EKG: raz w roku.

● Morfologia krwi oraz OB: raz w roku.

● Cukier we krwi: raz w roku.

● Przegląd stanu uzębienia: co najmniej raz w roku.

● Kontrola słuchu: wystarczy co 2-3 lata (przy pracy w hałasie – raz w roku).

● RTG klatki piersiowej: co 2 lata „duży obrazek” (palacze raz w roku).

● Kolonoskopia: co 3 lata.

Dla kobiet

Jeśli nie masz dodatkowych wskazań, 2 razy w roku sprawdzaj poziom cholesterolu. Densytometrię wykonuj co 2 lata. Każdego roku zgłaszaj się na mammografię.

Cytologię i standardowe badanie ginekologiczne rób raz w roku, a samobadanie piersi – co miesiąc. Najlepiej wykonywać je tydzień po menstruacji. Jeżeli przeszłaś już okres przekwitania, wybierz jakikolwiek dzień w miesiącu i zapisz go w kalendarzu.

Dla mężczyzn

Co pół roku zgłaszaj się na badanie per rectum, wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli ten wykryje choćby najmniejsze zmiany, niezbędne będzie badanie u urologa, wykonanie USG gruczołu krokowego, a także oznaczenie we krwi antygenu onkogennego PSA.

Raz w roku sprawdzaj też poziom cholesterolu. Nie zapomnij również o samobadaniu jąder. To Twój obowiązek przynajmniej raz na pół roku!

Nasz ekspert: lek. med. Grzegorz Prasałek

Kurier TV

Zobacz również

  • Podczas zakupów w hipermarkecie mąż nagle zrobił się czerwony, zaczął szybko oddychać. Myślałam, że ma zawał. Lekarz pogotowia powiedział, że to atak paniki. Co robić, gdyby taki atak się... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.