Reklama
  • Poniedziałek, 29 lutego 2016 (13:06)

    Kontrola zdrowia po pięćdziesiątce

Zdecydowanie lepiej i taniej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego też – w zależności od wieku – ustalono „kalendarz” badań profilaktycznych. Zapoznaj się z wytycznymi.

Dostosowanie się do zaleceń względem badań pozwala odpowiednio wcześnie wykryć choroby statystycznie najczęściej występujące w danym wieku pacjenta. Niezależnie od tego należy także zgłaszać się do lekarza w przypadku nowych, niepokojących dolegliwości.

Badania profilaktyczne są refundowane dla ubezpieczonych przez NFZ.

Reklama

Problem z uzyskaniem na nie skierowania może wynikać wyłącznie z nieuzasadnionego oporu lekarza rodzinnego lub ginekologa. Niektóre badania (piersi, jąder, pomiar ciśnienia krwi przy pomocy ciśnieniomierza) wykonuje się bez problemu samodzielnie i dopiero po wykryciu nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza, np. urologa, ginekologa czyi internisty.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn samobadanie polega na namacalnym sprawdzeniu, czy nie ma wyczuwalnych pod palcami guzków lub innych zmian w piersiach lub jądrach. A co należy skontrolować?

● Krew utajoną w kale: raz w roku.

● Pomiar ciśnienia krwi: podczas każdej wizyty u lekarza, raz w roku (jeśli wyniki są nieprawidłowe, raz na miesiąc).

● Badanie wzroku: co roku (chorzy na cukrzycę 2 razy w roku).

● Badanie ogólne moczu: raz w roku.

● EKG: raz w roku.

● Morfologia krwi oraz OB: raz w roku.

● Cukier we krwi: raz w roku.

● Przegląd stanu uzębienia: co najmniej raz w roku.

● Kontrola słuchu: wystarczy co 2-3 lata (przy pracy w hałasie – raz w roku).

● RTG klatki piersiowej: co 2 lata „duży obrazek” (palacze raz w roku).

● Kolonoskopia: co 3 lata.

Dla kobiet

Jeśli nie masz dodatkowych wskazań, 2 razy w roku sprawdzaj poziom cholesterolu. Densytometrię wykonuj co 2 lata. Każdego roku zgłaszaj się na mammografię.

Cytologię i standardowe badanie ginekologiczne rób raz w roku, a samobadanie piersi – co miesiąc. Najlepiej wykonywać je tydzień po menstruacji. Jeżeli przeszłaś już okres przekwitania, wybierz jakikolwiek dzień w miesiącu i zapisz go w kalendarzu.

Dla mężczyzn

Co pół roku zgłaszaj się na badanie per rectum, wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli ten wykryje choćby najmniejsze zmiany, niezbędne będzie badanie u urologa, wykonanie USG gruczołu krokowego, a także oznaczenie we krwi antygenu onkogennego PSA.

Raz w roku sprawdzaj też poziom cholesterolu. Nie zapomnij również o samobadaniu jąder. To Twój obowiązek przynajmniej raz na pół roku!

Nasz ekspert: lek. med. Grzegorz Prasałek

Kurier TV

Zobacz również

  • Czterdziestotrzyletnia pani Inka skierowana została na oddział gastrologiczny z powodu utraty wagi, przewlekłych bólów brzucha i nudności. Pacjentka skarżyła się też na częsty kaszel i problemy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.