Reklama
  • Piątek, 12 lutego 2016 (14:00)

    Jakie badanie wykryje boreliozę?

Objawy: początkowo nie daje ona żadnych, co bywa mylące. Dopiero po 1-3 tygodniach można zauważyć zmiany na skórze, takie jak wędrujący rumień, czyli zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, lekko wypukłe i ciepłe.

Reklama

Mogą wystąpić bóle stawów oraz mięśni, czyli objawy podobne jak przy grypie. Nieleczona borelioza przybiera postać rozsianą.

Pojawiają się objawy wtórne, takie jak np. zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Po roku choroba przechodzi w stan przewlekły, z długą listą groźnych objawów.

Przeciwciała IgM skierowane przeciwko bakterii pojawiają się po 2 tyg. od ukąszenia kleszcza i świadczą o świeżym zakażeniu. Po 6-8 tyg. pojawiają się kolejne przeciwciała IgG. Można wykonać badanie krwi, które je wykryje.

Wynik negatywny nie potwierdza jednoznacznie braku zarażenia się boreliozą. Skuteczność tych testów określa się na 50 proc. Spowodowane jest to tym, że bakterie Borrelia krótko pozostają we krwi i przenikają do węzłów chłonnych. Wtedy lekarz może zlecić inne specjalistyczne badania, np. płynu mózgowego.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:wynik | badanie

Zobacz również

  • Nie smaruj kleszcza tłuszczem! Jak najszybciej usuń go w całości i zdezynfekuj ranę. W tym celu najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki medycznej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.