Reklama
  • Piątek, 26 lutego 2016 (14:00)

    Jak radzić sobie z drobnymi urazami?

Śnieg i piękna pogoda sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. W takich warunkach zimowe sporty dostarczają nam wyjątkowo dużo frajdy. Ale rośnie też ryzyko urazów.

Niezależnie od tego, jak dobrze sobie radzisz na stoku, lodowisku czy zwykłej ślizgawce, upadku raczej nie unikniesz. Ale czy wiesz, jak sobie radzić z drobnymi urazami?

Działaj od zewnątrz

Istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają złagodzić ból i obrzęk spowodowany lżejszymi kontuzjami, takimi jak stłuczenia czy siniaki. Niektórym ulgę przynoszą okłady z lodu (ale nie mogą one bezpośrednio dotykać skóry), które zmniejszają obrzęk. Po 1-2 dwóch dniach zimne kompresy trzeba zastąpić ciepłymi.

Reklama

Bolące miejsca można też smarować maścią z arniką lub kasztanowcem, które przyspieszają gojenie. Innym z kolei pomagają gorące okłady wody z sodą.

Gorzej jeśli skręcimy nogę. Wtedy w miejscu urazu kończyna jest opuchnięta i gorąca. Jeśli po kilku minutach ból minie, to tylko nadmierne rozciągnięcie więzadeł. Ale jeżeli się utrzymuje, a noga wokół stawu spuchnie, to może być poważniejszy uraz. Przykładaj lód, rób okłady z wody z octem (łyżka octu na szklankę wody) – zmniejszą obrzęk i ból.

Jeśli to nie pomoże, w aptece znajdziesz preparaty w spreju i żelu, które działają przeciwbólowo i przciwzapalnie. Gdy noga bardzo boli, owiń ją w stawie bandażem elastycznym albo załóż specjalną opaskę uciskową.

Dopóki dolegliwości nie ustąpią, staraj się jak najmniej chodzić. A jeśli ból nie minie w ciągu 2-3 dni, zgłoś się koniecznie do lekarza, bo może to być np. zwichnięcie.

Sposób na zakwasy

Przeceniłaś swoje siły? Niezbyt miłe objawy zakwasów możesz zmniejszyć, stosując ciepłe kąpiele. Podobnie zadziałają rozgrzewające maści oraz olejki. Dobrym sposobem jest też masaż – początkowo może być trochę bolesny, ale warto go wykonać dłońmi.

Tele Tydzień
Więcej na temat:uraz

Zobacz również

  • Tak to już jest, że niektóre choroby częściej dopadają panie, a inne wybierają panów. Trzeba więc siebie obserwować i nie udawać twardziela, gdy coś odbiega od normy. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.