Reklama
  • Wtorek, 8 marca 2016 (15:05)

    Jak miłość wpływa na nasze zdrowie?

Miłość to cudowne uczucie. Dzięki niemu jesteśmy szczęśliwi i radośniejsi. Ale to nie jedyne korzyści. Zobacz, dlaczego warto zakochać się w każdym wieku.

Reklama

Miłośc zmienia nie tylko nasze postrzeganie świata, ale przewraca go do góry nogami. A co jeszcze może miłość?

Jesteśmy odporni na stres

W organizmie zakochanego człowieka wydzielane są m.in. hormony szczęścia – endorfiny, które mają wpływ na poprawę samopoczucia i zwiększają odporność na stres. Dzięki temu jesteśmy bardziej zrelaksowani i pozytywniej patrzymy na świat.

Mniej się przeziębiamy

Dlaczego? Bo kontakt z bakteriami drugiej osoby uodparnia organizm na choroby.

Mamy lepszy nastrój

Udany związek dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Podobno kobiety w szczęśliwych związkach rzadziej chorują na depresję i łagodniej przechodzą chorobę afektywną dwubiegunową (w której na zmianę występują napady manii i depresji).

Słabiej odczuwamy ból

Ostatnio mniej Cię boli głowa? To dlatego, że mózg zakochanej osoby w obecności partnera ignoruje inne bodźce, w tym ból.

Dzieje się tak, ponieważ w krwi znacznie rośnie stężenie endorfin, hormonów znanych z działania „uszczęśliwiającego” i właśnie przeciwbólowego. A zatem na wizytę do dentysty możesz zabrać ukochanego! A jak nie zadziała? Redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Mamy niższe ciśnienie

Osoby, które mają regularny kontakt fizyczny z partnerem (pocałunki, przytulanie, seks), mają zdecydowanie niższe ciśnienie krwi. Ma to również wpływ na zmniejszenie ryzyka wystą- pienia chorób serca.

Nasza cera poprawia się

Miłość pośrednio stymuluje pracę układu krążenia krwi, a tym samym zwiększa przepływ składników odżywczych oraz tlenu do skóry – a ta nabiera blasku i promienieje. A zatem, jak widzisz, nic nie dzieje się bez przyczyny.

Mamy więcej pomysłów

U większości z nas aktywniejsza jest lewa, analityczna część mózgu. Udany związek stymuluje prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za wyobraźnię, kreatywność i nieschematyczne myślenie. Dlatego zakochani mają tyle pomysłów i są bardziej twórczy. Nic, tylko się zakochać! I tego Ci życzymy. A jeśli już jesteś zakochana, dbaj o tę miłość.

IK

Co na to nasz mózg?

Gdy ktoś Ci się podoba, do mózgu dociera sygnał pobudzający wytwarzanie hormonów. Noradrenalina sprawia, że rozszerzają się źrenice, czujesz podniecenie i szybsze bicie serca.

Dopamina wywo łuje uczucie eu forii, krew szybciej płynie w żyłach, przyśpiesza tętno. A Ty masz więcej energii.

Fenyloetyloamina powoduje ściskanie w dołku, brak tchu. Natomiast spadek poziomu serotoniny jest odpowiedzialny za brak koncentracji, chaotyczne działania i problemy ze snem.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Lekarz powiedział mi, że nie podobają mu się wyniki cytologii i dał mi skierowanie na kolposkopię. Uprzedził też, że w razie nieprawidłowego wyniku konieczna będzie konizacja. Co to za badania i po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.