Reklama
  • Piątek, 26 lutego 2016 (09:05)

    Domowa fizjoterapia zastąpi leki przeciwbólowe

Gdy ból pleców staje się uciążliwy, sięgasz zwykle po leki przeciwbólowe. A te, zbyt często przyjmowane, są szkodliwe dla układu pokarmowego. Możesz je zastąpić prostymi, domowymi zabiegami z zakresu fizjoterapii, czyli elektrostymulacji.

Rollery złagodzą napięcie karku

Proste przyrządy do domowego masażu można kupić w sklepach sportowych i rehabilitacyjnych. Pomogą zmniejszyć skutki stresu po całym dniu pracy. Zlikwidują ból pleców spowodowany nadmiernym napięciem mięśni karku oraz grzbietu.

Reklama

Drewniane koraliki. Taki masażer jest bardzo prosty w użyciu – łapiesz za rączki i wykonujesz masaż całych pleców. Możesz robić go dowolnie często i długo (nie ma przeciwwskazań). Cena ok. 19 zł.

Piankowe wałki. Wałek o wymiarach 18x60 cm jest wykonany z elastycznej, odpornej na odkształcenia pianki. Używa się go, wykorzystując ciężar własnego ciała. Połóż się na rolce, opierając na niej plecy i wolno się przesuwaj. Zatrzymuj ją dłużej w bolących miejscach. Masaż powinien zająć 10-15 minut. Cena, ok. 56 zł.

Maty jeżyki. Prostokątna mata do masażu o wymiarach 100x30 cm z wypustkami, stymuluje mięśnie grzbietu, łagodzi ból pleców. Rozłóż ją na podłodze. Możesz się po niej turlać lub robić „kołyski”. Cena ok. 80 zł.

Laser miękki zlikwiduje stan zapalny

Niewielkie przenośne urządzenie tzw. miękki laser, wielkością i kształtem przypomina elektryczną golarkę. Wytwarza wiązkę laserową niskiej mocy, oddziałuje na skórę bez jakichkolwiek urazów i bez efektu rozgrzewania. Ma działanie biostymulujące. Można go stosować w domu na różne schorzenia, m.in. na bóle kręgosłupa.

Jak stosować? Laser jest bardzo prosty w obsłudze i nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, by go zastosować. Trzyma się go nieruchomo nad miejscem, które sprawia dolegliwości lub dociska bezpośrednio do skóry. Czas trwania zabiegu jest widoczny na wyświetlaczu. Jeśli dolegliwości bólowe odczuwasz w okolicy karku, możesz bez trudu sama wykonywać zabiegi. Natomiast, gdy boli cię w okolicach odcinka piersiowego kręgosłupa, będziesz musiała poprosić kogoś z domowników o pomoc.

Przy bólach pleców spowodowanych np. przeciążeniem kręgosłupa wystarczą 2-4 zabiegi dziennie. Trzeba je robić przez 10-14 dni. Możesz też stosować naświetlania dłużej, bo nie są szkodliwe. Nie wolno tylko kierować wiązki lasera w stronę oczu lub robić zabiegów w ich okolicy. Przy pierwszym użyciu zaleca się przykładanie aparatu do bolesnego miejsca na 1,5 minuty, przy kolejnych – naświetlanie może trwać od 3 do 8 minut.

Efekty zabiegu. Światło lasera, które dociera do skóry, wnika do głębszych tkanek. Działanie lecznicze polega na biostymulacji naturalnych mechanizmów organizmu i pobudzaniu wydzielania endorfin, które mają naturalne działanie przeciwbólowe. Uruchamia także procesy regeneracyjne, likwiduje stany zapalne.

Laser miękki, np. B-Cure LLLT-808 kosztuje 2487 zł. Urządzenie można kupić przez internet, także na raty.

Elektrostymulacja przyniesie ulgę

Zabieg TENS - tak w skrócie nazywa się Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów. Wykonuje się ją niewielkim elektrostymulatorem do domowych zabiegów, który możesz kupić w internecie, np. www.elektrostymulatory.com.

Aby wykonać zabieg, wystarczy umieścić na plecach samoprzylepne elektrody i podłączyć je do elektrostymulatora TENS. Aparat wysyła sygnały elektryczne o niskiej częstotliwości. Zabieg przynosi szybką ulgę w bólu. Elektrostymulacja jest odczuwana jedynie jako delikatne mrowienie. Aparat możesz kupić za ok. 180 zł.

Zabieg EMS. Oprócz elektrostymulacji przeciwbólowej warto też stosować zabiegi o nazwie EMS, które wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe. Elektrostymulacja tego rodzaju może nawet w niektórych wypadkach zastąpić tradycyjną gimnastykę. Jest polecana w przypadku osłabienia mięśni, np. w dyskopatii.

Urządzenie ma wgrane programy sportowe pobudzające lub relaksujące mięśnie oraz działanie lecznicze przeciwbólowe, poprawiające krążenie. Można też wykonać nim masaż. Aparat razem z akcesoriami kosztuje ok. 480 zł.

Wibroakustyka rozluźni spięte mięśnie

Jeśli dokuczają ci bóle pleców w dolnym odcinku kręgosłupa, wypróbuj masaż wibroakustyczny, np. aparatem Vitafon. Taka terapia jest skuteczna, bezpieczna i ma tę zaletę, że możesz się jej poddać zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i zastosować samodzielnie w swoim domu.

Jak stosować? Masaż wykonuje się specjalnymi, płaskimi „słuchawkami-czujnikami”, w które wyposażony jest ten aparat. Można poddać ich działaniu wszystkie odcinki kręgosłupa. Masaż odbywa się przez skierowanie drgań dźwiękowych o zmieniającej się częstotliwości, na odcinek kręgosłupa, gdzie odczuwasz dolegliwości. Specjaliści nazywają go fonowaniem.

Efekty masażu. Na skutek działania masażu wibroakustycznego poprawia się przepływ krwi i limfy. Chore miejsce zostaje też nasycone tzw. mikrowibracjami, które pobudzają zdolność organizmu do regeneracji. Niedobór naturalnych mikrowibracji biologicznych powstaje z wiekiem, po urazach, ale też na skutek długotrwałego stresu. Po zastosowaniu serii zabiegów mijają dolegliwości bólowe, mięśnie przykręgosłupowe rozluźniają się, są lepiej odżywione i odciążone.

Dodatkowa korzyść – po zastosowaniu serii zabiegów wzrasta odporność całego organizmu i przybywa sił witalnych. Masaż wibroakustyczny jest bezbolesny. Odczuwasz jedynie delikatne drgania i przyjemne ciepło. Pierwszy masaż powinien być krótki, następnie można go wydłużać nawet do 40-60 minut. Można też zastosować kilka krótkich zabiegów w ciągu dnia.

Koszty. Działaniu Vitafonu można poddać się w gabinecie fizjoterapeuty, zabieg kosztuje od 10 zł. Jeśli chcesz go kupić przez internet, masz do wyboru kilka modeli wyposażonych w różną liczbę słuchawek wibroakustycznych. Najprostszy ma jedną parę i kosztuje od 799 zł. Istnieje też możliwość skorzystania z wypożyczalni internetowej. Wypożyczenie aparatu na 30 dni kosztuje ok 150 zł.

Ćwiczenia zapobiegną bólom pleców

1 Na brzuchu. Leżąc, zegnij ręce w łokciach i unieś klatkę piersiową. Jednocześnie unoś nogi zgięte pod kątem 90˚. Wytrzymaj przez kilka sekund.

2 Na plecach. Leżąc, zegnij ręce w łokciach. Napnij mięśnie brzucha. Unieś nogi zgięte pod kątem 90˚. Wytrzymaj przez kilka sekund, opuść nogi płasko.

3 Koci grzbiet. Na zmianę wyginaj kręgosłup do góry, chowając głowę jak najniżej. Następnie rób „wklęsły kręgosłup”, zadzierając głowę.

Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty

Dr n. med. Tomasz Kozicki, ortopeda, traumatolog: Gdy dolegliwości bólowe kręgosłupa mijają po odpoczynku lub po zmianie pozycji, wówczas możemy radzić sobie sami – stosować maści rozgrzewające, ciepłe okłady, kąpiele. Powinny zaniepokoić, gdy nie mijają po 5 dniach lub wręcz ból nasila się. Wówczas trzeba zgłosić się do ortopedy. Lekarz nas zbada i skieruje na badanie RTG.

Czasem może potrzebna być dokładniejsza diagnostyka, np. rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. W ten sposób będzie można ocenić pochodzenie dolegliwości i postawić diagnozę.

♦ Fizjoterapia. Dobre efekty w leczeniu bólów pleców przynoszą zabiegi rehabilitacyjne wykonywane przez fizjoterapeutów. Przeważnie potrzebna jest seria 10 zabiegów. Dla lepszego efektu można brać kilka – jeden, po drugim, np. laser i interdyn. Większość zabiegów jest refundowana przez NFZ.

Świat kobiety
Więcej na temat:fizjoterapia | laser | leki | 'Masa' | "Masa" | Masa | zabiegi

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.