Reklama
  • Piątek, 22 stycznia (11:05)

    Do zdrowia przez... stopy

Zimno obkurcza obwodowe naczynia krwionośne i do stóp dociera mniej krwi z tlenem i składnikami odżywczymi. Zaczynamy marznąć.

Wyjście z ciepłych domowych pieleszy na zimno to dla stóp prawdziwe wyzwanie. Marzną nie tylko dlatego, że mają bliski kontakt z lodowatym podłożem. To jedna z najmniej odpornych na zmiany temperatur części ciała. Przez cały rok – także latem – ukryte są w obuwiu. Ich skóra jest więc prawie zupełnie nieodporna na zmienne czynniki atmosferyczne.

Kiedy obniża się temperatura otoczenia, nawet przez buty dochodzi do zaburzeń pracy drobnych tętniczek i połączeń tętniczo-żylnych skóry, które należą do układu termoregulacji organizmu. A niesprawne naczynka krwionośne gorzej nas chronią przed chłodem. Niebezpieczny jest zarówno mróz, wilgoć jak i silny wiatr – grożą przeziębieniem, odmrozinami, a nawet odmrożeniem.

Gdy nadchodzi ziąb

Reklama

Wystarczy postać bez ruchu kilka minut na przystanku, a już jest nam zimno w stopy i infekcja oddechowa murowana. Dlaczego tak się dzieje? Wychłodzenie stóp powoduje na drodze odruchowej zwężenie naczyń krwionośnych gardła i wnętrza nosa i – w efekcie – niedokrwienie śluzówek. Białe ciałka krwi nie są wtedy w stanie bronić górnych dróg oddechowych przed zarazkami, co sprzyja gwałtownemu namnożeniu się obecnych tam wirusów i bakterii.

Podatność na przeziębienia skutecznie znosi hartowanie stóp. Wystarczy codziennie moczyć je 2 minuty w wodzie o temp. 15–18°C. Taka kąpiel wywołuje reakcję naczyń krwionośnych nie tylko skóry stóp, ale także nabłonków górnych dróg oddechowych. Systematyczny trening naczyń sprawia, że z czasem stają się odporniejsze na zimno. Zabiegi trzeba powtarzać regularnie, przerwy powodują zanik adaptacji.

W wilgotnym powietrzu

U osób z nadpotliwością i nadpobudliwością nerwową, dojrzewających dziewcząt i młodych kobiet z zaburzeniami miesiączkowymi wilgotne zimne powietrze spowodować może odmroziny. Często mylnie bierze się je za odmrożenia. Zmiany te pojawiają się już jesienią na grzbietach rąk lub stóp po dłuższym przebywaniu w temp. zarówno poniżej 0°C, jak i wyższej – do 8 czy nawet 10°C. Przybierają postać wysypki przechodzącej w guzki i owrzodzenia albo złuszczającego się niewielkiego obrzmienia w kolorze sinym i niebieskim.

Skóra dotknięta odmrozinami jest o wiele wrażliwsza na ból niż inne części ciała. Jak sobie pomóc? Zanurzać stopy naprzemiennie w chłodnej i ciepłej wodzie. Lecznicze właściwości ma naświetlanie promieniami podczerwieni lampą z niebieskim filtrem. Najważniejsza jest dobra ochrona skóry przed szkodliwym działaniem zimna, rzucenie palenia i unikanie alkoholu przed wyjściem w domu. Warto pić ziółka usprawniające pracę naczyń krwionośnych.

Na silnym wietrze

Największe ryzyko odmrożenia stóp stwarza silny i zimny wiatr. Może doprowadzić do miejscowego zamarznięcia płynu w tkankach skóry. Sygnałem ostrzegającym jest ból i lekkie jej zaczerwienienie. Przed odmrożeniem stóp uratuje nas tylko ogrzanie się.

Co robić? Przy I stopniu odmrożenia – czujemy już ostry ból i pieczenie, skóra jest sinoczerwona lub blada –rozgrzewajmy się powoli: gwałtowny wzrost temperatury grozi popękaniem naczynek krwionośnych skóry. Zakazany jest masaż, kładzenie stóp na kaloryferze, stosowanie poduszek elektrycznych. Stopy zanurzamy w letniej wodzie o temp. 30°C, później w 36,6°C. Następnie stopniowo podgrzewamy wodę do 38–40°C.

Gdy zrobi nam się ciepło, układamy stopy nieco wyżej, opierając je na fotelu lub poduszce (leżąc w łóżku). Ból złagodzi tabletka. Uwaga! Przy II i III stopniu odmrożenia pojawiają się pęcherze i poz- bawione czucia partie skóry. Trzeba natychmiast zgłosić się do chirurga ze względu na groźbę martwicy!

Choroba Raynauda

Pod wpływem zimna lub stresu u chorych koniuszki palców stóp i dłoni najpierw bledną, następnie stają się sine, a na koniec czerwone. W opuszkach pojawia się mrowienie, ból. Przy takich objawach niezbędne jest leczenie przez dermatologa.

Nasz ekspert dr Maria Sterczewska: Przyczyną marznięcia stóp mogą być schorzenia kręgosłupa (ucisk na nerwy), hipotonia, niedoczynność tarczy- cy, przyjmowanie leków (w nadciśnieniu, dusznicy bolesnej, arytmii, migrenie, antykoncepcyjnych).

Życie na gorąco
Więcej na temat:zimno | stopy | Maria | d] | d\ | d' | Maria | choroby | d

Zobacz również

  • Czkawka pojawia się, gdy zakończenia nerwów przeponowych zostają podrażnione. Wysyłają wtedy do przepony sygnały, które prowokują tzw. spazmatyczne skurcze. Czkawkę może wywołać stres, jedzenie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.