Reklama
  • Piątek, 22 stycznia 2016 (11:05)

    Do zdrowia przez... stopy

Zimno obkurcza obwodowe naczynia krwionośne i do stóp dociera mniej krwi z tlenem i składnikami odżywczymi. Zaczynamy marznąć.

Wyjście z ciepłych domowych pieleszy na zimno to dla stóp prawdziwe wyzwanie. Marzną nie tylko dlatego, że mają bliski kontakt z lodowatym podłożem. To jedna z najmniej odpornych na zmiany temperatur części ciała. Przez cały rok – także latem – ukryte są w obuwiu. Ich skóra jest więc prawie zupełnie nieodporna na zmienne czynniki atmosferyczne.

Kiedy obniża się temperatura otoczenia, nawet przez buty dochodzi do zaburzeń pracy drobnych tętniczek i połączeń tętniczo-żylnych skóry, które należą do układu termoregulacji organizmu. A niesprawne naczynka krwionośne gorzej nas chronią przed chłodem. Niebezpieczny jest zarówno mróz, wilgoć jak i silny wiatr – grożą przeziębieniem, odmrozinami, a nawet odmrożeniem.

Gdy nadchodzi ziąb

Reklama

Wystarczy postać bez ruchu kilka minut na przystanku, a już jest nam zimno w stopy i infekcja oddechowa murowana. Dlaczego tak się dzieje? Wychłodzenie stóp powoduje na drodze odruchowej zwężenie naczyń krwionośnych gardła i wnętrza nosa i – w efekcie – niedokrwienie śluzówek. Białe ciałka krwi nie są wtedy w stanie bronić górnych dróg oddechowych przed zarazkami, co sprzyja gwałtownemu namnożeniu się obecnych tam wirusów i bakterii.

Podatność na przeziębienia skutecznie znosi hartowanie stóp. Wystarczy codziennie moczyć je 2 minuty w wodzie o temp. 15–18°C. Taka kąpiel wywołuje reakcję naczyń krwionośnych nie tylko skóry stóp, ale także nabłonków górnych dróg oddechowych. Systematyczny trening naczyń sprawia, że z czasem stają się odporniejsze na zimno. Zabiegi trzeba powtarzać regularnie, przerwy powodują zanik adaptacji.

W wilgotnym powietrzu

U osób z nadpotliwością i nadpobudliwością nerwową, dojrzewających dziewcząt i młodych kobiet z zaburzeniami miesiączkowymi wilgotne zimne powietrze spowodować może odmroziny. Często mylnie bierze się je za odmrożenia. Zmiany te pojawiają się już jesienią na grzbietach rąk lub stóp po dłuższym przebywaniu w temp. zarówno poniżej 0°C, jak i wyższej – do 8 czy nawet 10°C. Przybierają postać wysypki przechodzącej w guzki i owrzodzenia albo złuszczającego się niewielkiego obrzmienia w kolorze sinym i niebieskim.

Skóra dotknięta odmrozinami jest o wiele wrażliwsza na ból niż inne części ciała. Jak sobie pomóc? Zanurzać stopy naprzemiennie w chłodnej i ciepłej wodzie. Lecznicze właściwości ma naświetlanie promieniami podczerwieni lampą z niebieskim filtrem. Najważniejsza jest dobra ochrona skóry przed szkodliwym działaniem zimna, rzucenie palenia i unikanie alkoholu przed wyjściem w domu. Warto pić ziółka usprawniające pracę naczyń krwionośnych.

Na silnym wietrze

Największe ryzyko odmrożenia stóp stwarza silny i zimny wiatr. Może doprowadzić do miejscowego zamarznięcia płynu w tkankach skóry. Sygnałem ostrzegającym jest ból i lekkie jej zaczerwienienie. Przed odmrożeniem stóp uratuje nas tylko ogrzanie się.

Co robić? Przy I stopniu odmrożenia – czujemy już ostry ból i pieczenie, skóra jest sinoczerwona lub blada –rozgrzewajmy się powoli: gwałtowny wzrost temperatury grozi popękaniem naczynek krwionośnych skóry. Zakazany jest masaż, kładzenie stóp na kaloryferze, stosowanie poduszek elektrycznych. Stopy zanurzamy w letniej wodzie o temp. 30°C, później w 36,6°C. Następnie stopniowo podgrzewamy wodę do 38–40°C.

Gdy zrobi nam się ciepło, układamy stopy nieco wyżej, opierając je na fotelu lub poduszce (leżąc w łóżku). Ból złagodzi tabletka. Uwaga! Przy II i III stopniu odmrożenia pojawiają się pęcherze i poz- bawione czucia partie skóry. Trzeba natychmiast zgłosić się do chirurga ze względu na groźbę martwicy!

Choroba Raynauda

Pod wpływem zimna lub stresu u chorych koniuszki palców stóp i dłoni najpierw bledną, następnie stają się sine, a na koniec czerwone. W opuszkach pojawia się mrowienie, ból. Przy takich objawach niezbędne jest leczenie przez dermatologa.

Nasz ekspert dr Maria Sterczewska: Przyczyną marznięcia stóp mogą być schorzenia kręgosłupa (ucisk na nerwy), hipotonia, niedoczynność tarczy- cy, przyjmowanie leków (w nadciśnieniu, dusznicy bolesnej, arytmii, migrenie, antykoncepcyjnych).

Życie na gorąco
Więcej na temat:zimno | stopy | Maria | Maria | choroby

Zobacz również

  • Nie smaruj kleszcza tłuszczem! Jak najszybciej usuń go w całości i zdezynfekuj ranę. W tym celu najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki medycznej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.