Reklama
  • Piątek, 8 stycznia 2016 (13:06)

    Do czego potrzebny nam kwas foliowy?

Reklama

Kwas foliowy, inaczej witamina B9 lub folacyna, to składnik niezbędny do tworzenia DNA – to dlatego jest nam potrzebny bez względu na to, czy mamy lat 80, czy jesteśmy na etapie życia płodowego.

Szczególnie w tym ostatnim przypadku jego suplementacja jest tak ważna, bo od tego, czy nowy człowiek będzie otrzymywał wystarczającą ilość tej substancji, zależy prawidłowy rozwój jego układu nerwowego. Z tego też powodu lekarze zalecają przyszłym mamom, jeszcze zanim kobiety te zajdą w ciążę, przyjmowanie preparatów zawierających kwas foliowy, by z tych zapasów korzystać mógł zarodek.

A może potrzebna jest suplementacja?

Dodatkowo kwas foliowy wraz z witaminą B12 tworzy czerwone krwinki (bez niego może dojść do anemii) oraz wpływa na powstawanie serotoniny – jego niedobory zaobserwowano u osób z depresją. Można też opóźnić zmiany miażdżycowe, dbając o odpowiednią podaż tego związku.

Bo też okazuje się, że większość z nas cierpi na niedobory kwasu foliowego. Zwróćmy więc uwagę na dietę. Bogata w kwas foliowy to taka, w której nie stronimy od warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa. Warto przyjmować suplementy diety zawierające kwas foliowy – wskazana dawka to 0,4 mg na dobę.

KD

Więcej na temat:DNA

Zobacz również

  • Niski, szorstki, matowy głos najczęściej jest sygnałem, że przeciążyliśmy struny głosowe, np. przekrzykując hałas. To mija zwykle po 2 czy 3 dniach. Krótkotrwała chrypka jest też często jednym z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.