Reklama
  • Piątek, 18 marca 2016 (13:05)

    Diagnoza chorób na podstawie wyglądu języka

Diagnoza na podstawie wyglądu języka? Właśnie tak. Ten ciężko pracujący mięsień umożliwia nam nie tylko mówienie, żucie, połykanie i odczuwanie smaków.

W medycynie chińskiej to ważny organ diagnostyczny, z którego można odczytać choroby całego ciała.

Weź go pod lupę

Reklama

Dobrze mu się przyjrzyj – najlepiej rano przed śniadaniem, a nawet myciem zębów. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny, wszystko jest w doskonałej formie. Ale gdy zauważysz niepokojąco dziwny nalot, zmieniony kolor lub dziwne grudki, to znak, że coś zaczyna się dziać w Twoim organizmie.

Co znaczy ten kolor?

Czytanie z języka najlepiej zacząć od sprawdzenia jego koloru. Język bladoszary oznacza niedokrwistość i może wskazywać na początek anemii.

Sinawy mają osoby z zaburzeniami krążenia, a zatem powinny bardziej dbać o swoje serce.

Silnie czerwony może być skutkiem niedoborów witamin.

Czerwony środek języka mają osoby źle się odżywiające.

Intensywnie czerwony czubek języka występuje u ludzi znerwicowanych i zwykle cierpiących na bezsenność.

Czerwone zabarwienie brzegów języka mówi o nieprawidłowej pracy wątroby.

Skąd ten nalot?

Język większości osób ma na sobie białawy nalot. Ale jest to zupełnie normalne. Biały, nieco grubszy niż normalnie nalot może wynikać ze zbyt małej ilości przyjmowanych płynów lub nieprawidłowej higieny języka.

Jeśli jednak nalot intensywnieje, robi się coraz bielszy i ma konsystencję zsiadłego mleka, a na dodatek obejmuje też gardło i podniebienie, to można podejrzewać grzybicę jamy ustnej.

Żółty informuje o przegrzaniu ciała. Pojawia się też, gdy używamy ostrych przypraw lub pijemy za dużo kawy. Ale może być też spowodowany cofaniem się kwasów żołądkowych, czyli refluksem.

Brązowy często mają palacze. W ich przypadku diagnoza jest łatwa – kłopoty z układem oddechowym, czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu.

Zielonkawy nalot mówi o osłabieniu wątroby. Czasem mogą się przy tym pojawić zgrubienia i krosty.

Natomiast niemal czarne zabarwienie języka to zwykle kłopoty z nerkami.

IK

Powierzchnia

Popękany język ozna cza za małą ilość płynów w komórkach i zbyt gęstą krew, co może świadczyć o zagrożeniu udarem. Głęboka bruzda pośrodku może być objawem nadkwasoty.

Język z nieregularnymi jasnymi i czerwonymi polami (tzw. geograficzny), miejscami pozbawiony brodawek może wskazywać na zakażenia grzybicze jamy ustnej, awitaminozę.

Występuje też u osób z alergią, bielactwem, łuszczycą.

Wielkość

Duży, napuchnięty język może podpowiadać problemy z sercem, śledzio ną, nerkami, a także rozwój anemii. Może też oznaczać skłonność do tycia.

Mały język mówi o obniżonej odporności lub niedoborach witamin i minerałów wsku tek złej diety.

Wypryski

Owrzodzenia, afty, pleśniawki często pojawiają się na języku, gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej. Jeśli są bolesne, to warto sięgnąć po pomoc z apteki. Same znikną po około 7-10 dniach.

Tele Tydzień
Więcej na temat:diagnoza | czytanie | wypryski | W.E.

Zobacz również

  • Lekarz powiedział mi, że nie podobają mu się wyniki cytologii i dał mi skierowanie na kolposkopię. Uprzedził też, że w razie nieprawidłowego wyniku konieczna będzie konizacja. Co to za badania i po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.