Reklama
  • Wtorek, 8 marca 2016 (15:05)

    Co robić, gdy pęknie pod nami lód?

Co zrobić, gdy nagle zapada się pod nami lód, albo jesteśmy świadkami takiej sytuacji? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą nam właściwie zachować się w takich okolicznościach.

Reklama

Wielu tragedii można uniknąć. Trzeba pamiętać, że wchodząc na zamarzniętą rzekę czy staw, istnieje ryzyko, że spotka nas niemiła niespodzianka.

Dotyczy to każdego, nie tylko wędkarzy, którzy łowią ryby w przeręblach, oraz łyżwiarzy, którzy wybierają naturalne akweny zamiast zabezpieczonych lodowisk. Lód bywa kruchy, a o wypadek nietrudno.

Gdy lód zapada się pod nami

Co zrobić, gdy nagle czujesz, że zamarznięta powierzchnia zaczyna pękać i po chwili lądujesz w przeręblu? Przede wszystkim należy zachować spokój! Nerwowe ruchy tylko Cię osłabią.

Jeśli w pobliżu widzisz ludzi – zacznij krzyczeć. Pozbądź się krępujących ruchy ubrań (np. ciężkiej kurtki). Wybierz miejsce w przeręblu, które wydaje Ci się najgrubsze i powoli zacznij wysuwać się na powierzchnię na plecach lub boku (byle nie na brzuchu!).

Kiedy Ci się to uda, nie stawaj na nogach, nie próbuj biec ani nie wykonuj żadnych zbędnych ruchów – po prostu zachowaj spokój. Jeśli wystarczy Ci sił, spróbuj podczołgać się na łokciach jak najbliżej brzegu.

Pamiętaj, że wychłodzenie organizmu następuje bardzo szybko, dlatego ważna jest jak najszybsza pomoc lekarska.

Jak uratować tonącą osobę?

Kiedy widzisz tonącą osobę, natychmiast wezwij pomoc. Jeśli decydujesz się samodzielnie rozpocząć akcję ratunkową, pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego najpierw realnie oceń swoje możliwości.

Na początek istotna wskazówka – nie podawaj ręki bezpośrednio tonącemu, bo może wciągnąć Cię pod wodę, poszukaj grubego kija (możesz też wykorzystać sanki czy nawet własną kurtkę).

Połóż się na lodzie i czołgając, zbliż się do poszkodowanego. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zapadnięcia się lodu. Jeśli są z Tobą inne osoby, możecie stworzyć „żywy łańcuch”, trzymając się za nogi.

Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest gruba lina. Po wyciągnięciu z wody osoby tonącej należy położyć ją na ziemi.

Ruch nie jest wskazany, bo może doprowadzić do zatrzymania krążenia. Wystarczy otulenie np. kocem i poczekanie na profesjonalną pomoc.

MJ

Tele Tydzień
Więcej na temat:lód | P.O.D. | "Ruch" | Nas

Zobacz również

  • Lekarz powiedział mi, że nie podobają mu się wyniki cytologii i dał mi skierowanie na kolposkopię. Uprzedził też, że w razie nieprawidłowego wyniku konieczna będzie konizacja. Co to za badania i po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.