Reklama
  • Wtorek, 8 marca 2016 (15:05)

    Co robić, gdy ofiara jest silnie wychłodzona po wpadnięciu do wody

Reklama

Jeśli to możliwe, należy od razu zdjąć z poszkodowanej osoby mokrą odzież. Owinąć kocem, kurtką lub tym, co mamy pod ręką.

Nie wolno jednak nacierać ciała, bo może to doprowadzić do zatrzymania krążenia.

Jeśli ofiara ma sztywne mięśnie, wymaga ułożenia na boku z podkurczonymi nogami w tzw. pozycji bocznej ustalonej. Ale gdy jest przytomna, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli poszkodowany nie oddycha. Wtedy musi być natychmiast podjęta akcja reanimacyjna, którą prowadzi się aż do przybycia karetki.

Czasem taka akcja może trwać nawet 30 minut, ale od tego zależy życie poszkodowanego. Jak przebiega resuscytacja: ułóż chorego na plecach i udrożnij drogi oddechowe, tzn. usuń z jamy ustnej ewentualne przedmioty.

Odchyl głowę i unieś żuchwę – jedną ręką, przytrzymując czoło poszkodowanego, a drugą brodę. Teraz kolej na masaż serca – wykonuj go naprzemiennie w sekwencjach 30 uciśnięć na 2 oddechy.

Osoba jest wychłodzona

Hipotermia to stan, kiedy temperatura organizmu spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Mogą ją spowodować nie tylko zimna woda, śnieg i mróz, lecz także wiatr i deszcz.

Niezależnie od tego, jak bardzo wychłodzona jest osoba, unikaj nagłego ogrzewania. Nie należy wskakiwać do wanny z gorącą wodą, bo to może doprowadzić do szoku termicznego.

Ciepłą kąpiel można wziąć po rozgrzaniu ciała. Nie pocieraj dłoni ani stóp. W ten sposób tylko uszkodzisz skórę. Nie pij też kawy i alkoholu. Lepsza będzie słodka herbata.

Tele Tydzień
Więcej na temat:Nie | hipotermia | Platforma Obywatelska

Zobacz również

  • Wiek czy choroba sprawiają, że niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto wymaga troskliwej i odpowiedniej opieki. To nie jest łatwe zadanie. Ale w życiu trzeba być gotowym na wszystko. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.