Reklama
  • Poniedziałek, 21 marca 2016 (15:05)

    Akromegalia. Co to za choroba?

Ostatnio oglądałam męża zdjęcia ze stu diów i zauważyłam, że bardzo się zmienił. Teraz ma guzy czołowe, których nie miał, więk szy nos, żuchwę, uszy i dłonie. Buty na zdjęciu też wyglądają na mniejsze o parę numerów. Czy powinien pójść do lekarza? Ewa z Lublina.

Reklama

Takie zmiany pojawia ją się w chorobie o nazwie akromegalia, polegającej na nad- miernym wydzielaniu hormonu wzrostu po okresie dojrzewania, co zwykle powoduje obecność gruczola ka przysadki.

Jeśli choroba jest wcześ nie zdiagnozowana, chirurgiczne usuniecie gruczolaka (z dostępu przez nos i zatokę kli nową) pozwala ją w większości przypadków wyleczyć.

Jednym z kluczowych badań w jej rozpoznaniu jest oznaczenie w surowicy krwi poziomu czynnika IGF-1. Można je wykonać prywatnie (koszt: 20 zł) i zgłosić się z wynikiem do lekarza pierwszego kontaktu. Gdyby poziom czynni- ka był podwyższony, proszę umówić wizytę u endokrynologa.

Życie na gorąco
Więcej na temat:akromegalia | Electronic Arts | choroby

Zobacz również

  • Niski, szorstki, matowy głos najczęściej jest sygnałem, że przeciążyliśmy struny głosowe, np. przekrzykując hałas. To mija zwykle po 2 czy 3 dniach. Krótkotrwała chrypka jest też często jednym z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.